
Mik a bevonatok? Milyen bevonat lehet nemesfém ékszeren?
A bevonatok is nemesfém ötvözetek, vagy ródium, ami platinafém.
A nemesfém ékszereket (arany, ezüst) szokás nemesfémekkel bevonni, elsősorban esztétikai és egyéb tulajdonságaik javítására.
Nemesfémek bevonatrétegei
- magas ezüsttartalmú ezüst bevonat (ezüst ékszereken, arany ékszereken
ritkán) - 14 karátos sárga arany bevonat
- 18 karátos sárga arany bevonat
- 14 karátos vörös arany bevonat
- 18 karátos vörös arany bevonat
- ródium bevonat (fehér színű)
Hogyan készül a nemesfém, vagy ródium bevonat?
Kétféle eljárás létezik, attól függően, hogy a teljes ékszert, vagy csak egy részét kell bevonni.
Ha a teljes ékszert kell tökéletesen bevonni, akkor egy elektrolitos eljárás keretében teljes ékszert zsírtalanítjuk, majd egy fürdőbe tesszük, és áramot kapcsolunk az oldatra, így az elektromosság hatására a behelyezett anódlemezről a bevonatréteg atomjai átvándorolnak az ékszerre, egy tökéletes bevonatot képezve.
Ha csak az ékszer egy részét kell bevonni, akkor jön a “ceruzázás”. Ilyenkor egy speciális ceruza segítségével visszük fel a réteget. Itt is áram alatt zajlik a folyamat, hasonló az előzőhöz, de nem fürdőbe merítjük, csak a kérdéses részt vonjuk be az eszköz segítségével.
Milyen vastag a bevonat?
Egy réteg 3-5 mikron vastag (a milliméter ezred része).
Lehet többszörös rétegeket is felvinni, egymás után megismételve a folyamatot.
Mennyire tartós a bevonat?
Ez abszolút felhasználó függő. Mivel vékony rétegekről beszélünk, a kopás, dörzsölődés hatására a bevonat egy idő után eltűnik. Az ilyen ékszereket tisztítókendős polírozással is csak ritkán ajánljuk tisztítani, gépi polírozással egyáltalán nem lehet, mert lekopik a bevonat. Parfüm, és más alkohol tartalmú szerek gyengíthetik a bevonat és az ékszer között létrejött kötést és foltokban leválhat a bevonat. Az ilyen kozmetikumok közvetlenül az ékszerre juttatását mellőzni érdemes.
Miért kellhet a bevonat?
Vegyük az ezüstöt, ami hajlamos kénes környezetben a fényét veszíteni, majd sárgulni, feketedni. Milyen lehetőségeink vannak ebben az esetben?
1., Egy plusz *ezüst réteggel* vonjuk be az ékszert (ez az olcsóbb megoldás 80% védelmet nyújt feketedés ellen). A bevonat magasabb ezüsttartalmú, mint maga az ékszer, ezért kevésbé feketedik.
2., Ródiumozás, ami 100% védelmet nyújt feketedés ellen. A ródium egy platinafém, magasabb hőmérsékleten sem lép reakcióba a kénnel.
A ródiumrétegnek ugyan fehér, de kicsit acélosabb a színe, ami némileg eltér az ezüst fehéresebb színétől, így ha lekopik a bevonat kicsit elüt az alatta előtűnő fém színétől. A védelem mindkét esetben addig tökéletes, amíg a bevonatréteg ép.
A ródiumozás némileg kopásállóbb felületet is biztosít az ékszernek.
Milyen célból készülnek a bevonatok?
1. Spórolás.
– Ha az ékszer például sárga arany és van benne egy fehér arany csík, azt meglelhetősen időigényes valóban az ékszerbe ágyazni és forrasztással rögzített fehérarany betéttel elkészíteni. Olcsóbb és gyorsabb, ha ráhúznak egy fehérarany bevonatot a kérdéses részre.
Ennek hátránya az, hogy hamar lekopik, vagy ha az ékszert javítani kell, a forrasztás (kb. 900 fokon történik) hatására leég az aranyozás.
– Gép gyártású láncoknál, karkötőknél, az utolsó fázis a fényesítés (polírozás). Ez akkor a legszebb, ha polírozógéppel, egy szakember végzi el. Nagy körültekintés, gyakorlat szükséges hozzá, és meglehetősen időigényes folyamat. Ez a gépi gyártásban nem gazdaságos, ezért először egy alap fényesítést úgynevezett sájerolást végeznek el (ez a gép olyan mintha egy speciális kis betonkeverő lenne, beleteszik az ékszert és kis kövecskéket, vagy golyókat, amik a fényesítést végzik, adnak még hozzá némi adalék fényesítőszert, majd addig forgatják benne az ékszert, amíg a kellő fényt el nem éri), a sájerolás után még egy fényesítő aranyozással ki lehet váltani az polírozás folyamatát. Sok esetben ilyenkor sem az eredeti színnel aranyozzák az ékszert (gépi gyártásban a legolcsóbb a vörös-arany
ötvözet, majd ezt sárgára aranyozzák le).
Hátránya: sajnos az ékszer kopásával és/vagy javításkor előtűnik az eredeti szín.
2. Esztétikum fokozása, fizikai tulajdonságok javítása.
– A ródium réteg használata fehérarany, és ezüst ékszereknél. A ródium réteg a forrasztásoknál fellépő minimális színkülönbséget is elfedi, és egy kissé kopásállóbb felületet biztosít. Még világosabb, fehérebb színt ad a fehérarany ékszernek.
– Olyan is előfordul, hogy valaki egy régi ékszerét akarja más színűre bevonatni.
– Manapság ezüst ékszereken egy egy kisebb nagyobb felületet, kizárólag esztétikai célból aranyoznak. Tudni kell, hogy ez az aranyozás is lekopik idővel. Az aranyozott réteg nem növeli az ékszer értékét, csak esztétikai célt szolgál.
3. Egészségügyi okok
Fémallergia esetén a ródium bevonat, illetve a 18 karátos bevonat segíthet, mivel a fémallergia arany ékszernél nem az aranyra, hanem a benne lévő ötvözőanyagokra alakul ki (ezüst, réz, fehéraranynál ezüst, palládium). A magasabb karátszámú bevonatban jóval kevesebb az ötvözőanyag.
Udv
Erdeklodnek h nekem van egy mintas nemesfem pecsetgyurum es az szetetnem ezust otvozettel bevonatni
Ezt postai uton is megoldhato..?
Hogy elkuldom es utana v.kuldik..?
mivel zalaban lakom